Książka o prawach zwierząt.

"Książka o prawach zwierząt” to wynik współpracy Fundacji Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenia Empatia. Jest to unikalna pozycja na polskim rynku wydawniczym – chyba pierwsza polska książka poruszająca temat praw zwierząt. Napisana w dodatku przez dwie aktywistki, wzajemnie się uzupełniające – teoretyczkę i praktyczkę.

Wyprzedaż! Książka o prawach zwierząt J. WYDRYCH K. BIERNACKA

Więcej informacji

Na jedno zamówienie przypada tylko jeden egzemplarz książki i jeden gratis (!), proszę o dobre uzasadnienie w innym wypadku (a najlepiej napisać wiadomość lub komentarz do zamówienia:)

 

[OSTATNIE EGZEMPLARZE]

 

Książka o prawach zwierząt JOANNA WYDRYCH i KATARZYNA BIERNACKA
wydawczyni: Fundacja Czarna Owca Pana Kota
200 stron.

"W książce prócz odpowiedzi na pytania, czym są prawa zwierząt, dlaczego są ważne i czemu o nie walczymy, przestawione są w przystępny sposób idee głównych anglosaskich teoretyków praw zwierząt – Petera Singera, Toma Regana, Garyego Francione, Carol J. Adams, Joan Dunayer. Czytelnik może się dowiedzieć o wielu mało znanych faktach dotyczących sytuacji zwierząt, m.in. o eksperymentach na zwierzętach, użytkowaniu zwierząt w rozrywce czy na potrzeby militarne. Książka zawiera również praktyczne porady, co każdy i każda z nas może zrobić dla zwierząt – konkretne rozwiązania i pomysły zwiększające naszą sprawczość w życiu codziennym.  Ciekawym uzupełnieniem tekstów Katarzyny Biernackiej i Aśki Wydrych są inspirujące rozmowy ze znanymi osobami – aktywistami/tkami, osobami działającymi na rzecz zwierząt m.in. z profesorem Andrzejem Elżanowskim, pisarką Izabelą Sową czy krakowską dziennikarką Magdaleną Hejdą. Książka powstała w ramach realizowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota projektu „Trening czyni aktywistę” dofinansowanego z funduszy szwajcarskich. W ramach projektu powstały prócz „Książki o prawach zwierząt”, również inne materiały dla osób prowadzących zajęcia dla dzieci i młodzieży w zakresie edukacji humanitarnej - gra planszowa „Inspektor Sowa” i komiks poświęcony m.in. bezdomności zwierząt „Miasto kotów. Życie Pana Kota”. Książka cieszy się dużą popularnością, a Fundacja już szuka funduszy na dodruk publikacji, poszerzonej o zagadnienia do dyskusji oraz przykładowe scenariusze zajęć na bazie książki."

-VIVA

 

"Książka podzielona jest na dwie główne części. Mniej więcej połowę zajmuje pierwsza z nich, czyli „właściwa” Książka o prawach zwierząt, której autorkami są Katarzyna Biernacka i Joanna Wydrych.

Katarzyna Biernacka przedstawiła w skrócie relacje zachodzące pomiędzy człowiekiem a zwierzętami – tymi domowymi, które hołubimy i pieścimy, i tymi hodowlanymi, z którymi mamy kontakt wyłącznie pod postacią mięsa czy futra. Przywołała także i wytłumaczyła pojęcie szowinizmu gatunkowego oraz zasygnalizowała istnienie ciekawych argumentów do wykorzystania w dyskusjach nad krwawą europejską tradycją krzywdzenia zwierząt.

W drugim rozdziale prezeska Stowarzyszenia Empatia przedstawia w zarysie historię praw zwierząt. W przyjazny dla laików sposób prezentuje najgłośniejsze koncepcje m.in. Toma Regana, kontrowersyjnego Gary’ego Francione i Petera Singera. Nie jest to rozbudowana analiza koncepcji wymienionych filozofów, ale raczej pierwsza, solidna lekcja dla początkujących.


Dwa kolejne rozdziały należą do Joanny Wydrych. Pierwszy z nich to esej, w którym autorka sygnalizuje problemy, z którymi zmagać się muszą ci, którzy decydują się opisać współczesny status zwierząt w religii (autorka skrótowo analizuje obecność zwierząt w islamie, judaizmie, chrześcijaństwie, hinduizmie i buddyzmie), kulturze i języku. W skrócie opisuje również los zwierząt użytkowanych w rozrywce (tej „niższej” czyli ogrodach zoologicznych i cyrkach, jak i „wyższej” prezentowanej w muzeach i galeriach artystycznych) oraz warunki, w jakich przebywają zwierzęta hodowane na mięso czy futro. Najciekawszy fragment rozdziału dotyczączy bezdomności zwierząt – tematu, z którym Joanna Wydrych spotyka się codziennie. Mówi tu m.in. o kłopotach wynikających z nieodpowiedzialnych adopcji, modzie na określone rasy zwierząt i ich niekontrolowanego rozmnażania się. W rozdziale pt. „Co możemy zrobić dla zwierząt” udziela wielu przydatnych rad i zachęca do prozwierzęcego aktywizmu.

Druga część nosi tytuł Inspiracje i jest zbiorem wywiadów z postaciami istotnymi z punktu widzenia zwierząt i ich praw. Przestrzeń, w której działają zaproszeni do rozmów goście, jest szeroka. Znajdują się w niej zarówno wegańska dietetyczka, zoolog, artyści wizualni, śpiewaczki, pisarka, prezeska fundacji zajmującej się dzikimi zwierzętami, filmowiec aktywista, dziennikarka i… prezeska Otwartych Klatek, Dobrusia Karbowiak.

Rozmowy nie dotyczą tylko osobistych form aktywizmu i konkretnych diet, działań czy poglądów rozmówców (choć są szalenie ciekawe i inspirujące), przedstawiają też pomysły na szersze działanie w interesie zwierząt. Nie miejsce tu na to, żeby omawiać poszczególne wywiady z osobna, w każdym z nich pojawia się bowiem inspirująca do działania myśl."
-Otwarte Klatki

 

Aby wesprzeć działalność Fundacji Czarna Owca Pana Kota można wpłacić dowolną kwotę na konto: Fundacja Czarna Owca Pana Kota ul. Na Szaniec 23/36 31-559 Kraków Nr konta PKO BP Oddział 1 w Krakowie 89 1020 2892 0000 5102 0376 0949
Tytuł: darowizna na prowadzenie działań statutowych.

www.czarnaowca.org

Opinie

Napisz recenzję

Książka o prawach zwierząt.

Książka o prawach zwierząt.

"Książka o prawach zwierząt” to wynik współpracy Fundacji Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenia Empatia. Jest to unikalna pozycja na polskim rynku wydawniczym – chyba pierwsza polska książka poruszająca temat praw zwierząt. Napisana w dodatku przez dwie aktywistki, wzajemnie się uzupełniające – teoretyczkę i praktyczkę.

Path: > > > > Książka o prawach zwierząt.